Малопавлівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Урок української мови в 2 класі
Т е м а
Речення. Основні ознаки речення. Поділ тексту на речення
Підготувала і провела вчитель початкових класів
Лях Людмила Олександрівна
Мета. Дати учням поняття про речення як одиницю мовлення. Розвивати вміння ділити текст на речення; розпізнавати на слух завершене і незавершене речення. Виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання. Колобок,Вовк,Лисичка,квіточки-проліски, картки зі словами.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
- Діти! Дружно всі сідаємо, наш урок розпочинаємо.
- За виразом ваших облич я бачу, що настрій у вас гарний.Мені приємно з вами працювати. Я впевнена,що ми подаруємо один одному чудовий урок-урок творчості,натхнення, добра і радості.
Вправа «Сподівання»
- Пам’ятаєте,що треба починати зі слів «Я сподіваюся…»
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні ми помандруємо казковою країною Речення,де пригадаємо,з чого складається речення, будемо вчитися правильно складати і записувати речення. А допомагатиме нам веселий герой. Відгадайте загадку- і дізнаєтесь, хто він.
Я-клубочок не простий,
Я-клубочок чарівний.
Я тобі допоможу
І дорогу покажу.
Я від баби й діда втік,
Ну а ти за мною йди
І знання собі знайди. (Колобок)
Каліграфічна хвилинка
- На кого схожий Колобок? (На сонечко)
- Сьогодні ми повторимо написання букви «с»
С с со он нц це сонце
Сонце світить, та не гріє.
- Коли так кажуть? Поясніть.
ІІІ. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
1.Гра «Кращий знавець мови»
- Колобок пропонує вам зіграти в гру. Хто першим дасть правильну відповідь,той отримає першу квіточку весни-пролісок. Хто назбирає більше квітів, той і переможець.
З чого складається наша мова?(З речень)
Як відокремлюються речення в усному мовленні?(Паузою)
А в писемному?(Розділовими знаками)
З чого складається речення?(Зі слів)
Як пишуться слова в реченні?(Окремо)
З якої букви пишеться перше слово в реченні?(З великої)
Оголошення переможця.
2. Робота з підручником.(с. 129)
Вправа 1.
- Прочитайте виразно текст.
- Про кого йдеться у тексті?(Про Вінні-Пуха)
- Чи зрозуміли ви, про що говорив Пух?(Ні, не зрозуміли)
- Як ви гадаєте,чи закінчував свою думку ведмедик? Чому?(Він летів з дерева вниз, весь час бився об гіллячки. Йому було боляче. Кожен удар-це незавершене речення.)
- Допоможіть Вінні-Пуху доповнити і завершити речення.
Запишемо ці речення.
3.Створення проблемної ситуації.
- Колобок пропонує вам завдання.
(На дошці дві групи слів)
Школярі повісили…
Школярі повісили на деревах шпаківні.
- Прочитайте кожну групу слів. Зіставте ці дві групи. Яка з них виражає закінчену думку,а яка-ні?
- Отже, що можна сказати про речення? (речення виражає закінчену думку).
4. Бесіда про перелітних пташок.
- Які птахи повертаються до нас навесні?
- Навіщо люди розвішують у садах шпаківні?
- Де мостить гніздо лелека? А ластівка?
- Як ви допомагаєте пташкам?
5. Продовження роботи з підручником
Вправа 3.
- Прочитайте текст мовчки.
- Установіть межі речень.
- Прочитайте вголос, позначаючи кінець кожного речення зниженням голосу і паузою.
- Спишіть, уставляючи пропущені букви і розділові знаки в кінці речень.
- Виконайте звуко-буквений аналіз слова дзьобиком.
Фізкультхвилинка
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Гра «Розсипанка». Робота в парах.
- Колобок біжить далі. А назустріч йому – Вовк. Слова розсипав. Складіть речення із розсипаних слів.
- ліс, весна, У, прийшла.
- одягли, сукні, Дерева, зелені.
- спів, Скрізь, пташок, чути.
Записати речення. Перевірка.
2. Поетична хвилинка. Робота за підручником (с. 129).
- Котиться колобок лісом, а назустріч йому лисичка, та й каже:
- Якщо твої школярі такі розумні, то нехай і моє завдання спробують виконати.
- Прочитайте вірш, завершіть речення, добираючи слова з довідки.
- Виразно прочитайте вірш.
3. Словникова робота.
- Як ви розумієте вислів «В котиках вербичка» (навесні у верби з’являються бруньки. Вони м’які, пухнасті, ніби котики).
- Які предмети ще називають «котиками»? (тваринок). Придумайте речення про тваринок-котиків.
V. Підсумок уроку.
- Мені було приємно з вами працювати.
Вправа «Мікрофон»
- Що нового ви дізнались на уроці?
- Продовжіть фразу «Сьогодні на уроці я …»
- Чи справдились ваші сподівання?
Асоціативний кущ
- Назвіть слова, які асоціюються з нашим уроком? (цікавий, навчальний, веселий).
VI. Домашнє завдання ( з інструктажем)
Виберіть: цікаве (с. 130, впр. 2(1), можу виконати самостійно (с. 130, впр. 2(2).