Навчальні предмети

Тема. Куба – соціалістична республіка в Америці.

10 серпня 2015 - Maryana Yabchanka

Тема. Куба – соціалістична республіка
в Америці.

Мета: сформувати в учнів систему знань про територію, особливості острівного положення, природи та історичного розвитку Куби, її народонаселення, культуру та господарство; продовжувати формувати вміння працювати з географічними картами, самостійно добирати інформацію про країни, користуючись різноманітними джерелами інформації, в тому числі мережею Інтернет; розвивати вміння складати публікації та презентувати результати своєї пошукової роботи; виховувати толерантне ставлення до культури інших народів.
 
Обладнання: політична карта світу, атласи для 10-го класу, комп’ютер, мультимедійна дошка, виставка учнівських публікацій.
 
 Тип уроку: комбінований.
 
Хід уроку
 
I. Організаційний момент
 
II. Перевірка домашнього завдання:
 
1. Схарактеризуйте особливості географічного положення та природних ресурсів Мексики.
2. Розкажіть про культуру ацтеків.
3. До яких країн за рівнем економічного розвитку відносять Мексику? Коротко схарактеризуйте головні риси господарства Мексики.
 
III. Актуалізація опорних знань учнів
1. Який регіон світу називають Вест-Індією? Чому?
2. Назвіть країни Карибського басейну. Яка з них вам найбільше відома?
3. Які соціалістичні країни ви знаєте? Яка з них розташована в Америці?
4. З якою країною Центральної Америка Україна має найтісніші економічні зв’язки?
 
IV. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів
Сьогодні на уроці ми відправимося у подорож до далекої та екзотичної країни, що розташована у Центральній Америці і є єдиною соціалістичною країною цьому регіоні – Куби.  ( На мультимедійну дошку виводиться слайд) 
 
«Найгарніша земля, яку бачили людські очі!» — вигукнув Христофор Колумб, ледь ступивши на землю Куби. Сьогодні цей дивовижний острів залишається таким же привабливим. Того, хто хоча б один раз відвідав Кубу, тягне приїхати сюди знову.  
 
 
Якщо ви хочете потрапити в рай при житті, то кращого місця, чим Куба, вам не знайти. Прекрасні пляжі з білим піском, прозора морська вода, коралові рифи й відмели для рибного лову, багата екзотична флора й фауна — це чи не райські кущі. Темпераментна як ритми ча-ча-ча, яскрава як оперення колібрі, елегантна як квітка орхідеї, Куба завжди залучала тисячі туристів. Але Куба — це не тільки чудова природа, це насамперед доброзичливі й гостинні кубинці й найглибша історія. Багато міст дотепер зберігають сліди й дух іспанських завойовників, пам’ять про набіги корсарів.
 
V. Вивчення нового матеріалу.
1.Лекція вчителя з використанням мультимедійної презентації
 
Географічне положення та природні умови Куби
Куба розташована між континентами Північна  і Південна Америка; острів Куба простягається майже в широтному напрямі на 1200 км при ширині від 32 до 145 км, протяжність берегової лінії близько 4000 км. Куба оточена архіпелагами дрібних островів, серед яких найбільші – Сабана і Камагуей (бл. 400 островів) на півночі, Хардінес-де-ла-Рейна на півд.-сході і Лос-Канарреос (350 островів) півд.-заході (в т.ч. о. Хувентуд, колишній Пінос). 
 
 
СЛАЙД 2 (Республіка Куба, географічне положення, площа, і т.д.), СЛАЙД 3 (Державні символи), СЛАЙД 4 (Національні атрибути), СЛАЙД 5 (Природні умови), СЛАЙД 6 (Внутрішні води).
 
       
Велика частина Куби зайнята низинами та рівнинами, гірськими кряжами і піднесеннями. Гірські кряжі нижчі на заході і дещо вищі на сході, розташовані уздовж узбережжя. На заході, на півострові Гуанаакабібес, уздовж берега тягнеться вапняковий кряж з сильно еродованою поверхнею та своєрідним карстовим рельєфом. На захід від Гавани протягується вузький гребінь Сьерра-де-лос-органос заввишки від 150 до 750 м. У центральній частині острова знаходяться високі гори Сьерра-де-Тринідад, з верхівкою Сан-хуан, що сягає 1156 м. Найбільша гірська система Куби знаходиться на сході — долина Ґуантанамо ділить її на північну частину (масиви Сьерра-дель-крісталь, Сьерра-де-ніпе, Кучильяс-де-тоа і Сьерра-де-пуріяль що сягають до 1230 м) і південну, утворену хребтом Сьерра-маестра, де знаходиться найвища точка Куби — пік Туркіно (1974 м).
 
Крім гірських хребтів і піднесень ландшафт Куби рясніє карстовими формами і долинами. У одній з таких долин — Юмурі на півночі острова створений заповідник. Визначними пам'ятками долини є тропічні ландшафти і печери, система Бельямар, відому своїми кристалічними утвореннями. Річка Юмурі протікає через депресію плоским дном і діаметром близько 8 км. і крутими схилами висотою близько 150 м.
 
Річки Куби не мають великого господарського значення. Найдовша річка — Кауто в гірській області південного сходу країни, довжиною близько 240 км., судноплавна для невеликих судів в нижній течії довжиною близько 120 км. Ґрунти Куби переважно (близько 80 %) розвинені на продуктах вивітрення  вапняків. Ці ґрунти відрізняються великою родючістю і сприятливі для вирощування тропічних культур, перш за все, важливого для економіки країни цукрового очерету. 
 
Куба має тропічний клімат СЛАЙД 7 (Кліматичні умови). Він відрізняється особливим температурним режимом, на який впливають теплі навколишні течії. Північно-східні пасати, що несуть вологу, досягають більшості території острова, за винятком глибоких долин в горах і деяких ділянок південно-східного узбережжя. Влітку температури дещо помірніші, взимку клімат як правило теплий і комфортний. На піднесеннях і на схилах північної частини країни температури нижче. У Гавані середня річна температура складає 25° С, температура найхолоднішого місяця (січня) — 22° С, найтеплішого (липня) — 28° С. Найвища температура на острові — 38° С. Часами на північно-східні райони Куби впливають з півночі холодні повітряні маси, які знижують температуру майже до 0° С. На всій території острова, за винятком крайнього південного сходу, випадає багато дощів (близько 1100 мм в рік), в основному влітку і восени. Взимку погода сонячна і суха.
 
Завдяки м'якому клімату  і родючим ґрунтам на Кубі є більш, як 3000 видів тропічних рослин і квітів. У деяких вологіших гірських районах зустрічаються ліси з червоного дерева, гуаякового, кампешевого дерева і цедрели. З цінних порід понад усе поширена королівська пальма.
 
На Кубі мешкає приблизно 200 видів птахів і безліч різноманітних комах. Тут зустрічаються гризуни ціпкохвості хутії (рід Capromys) і кубинський щелезуб (Solenodon cubanus). На острові також є декілька видів кажанів, а на узбережжі і в річках мешкає американський ламантин (Trichechus manatus). Олені були завезені на острови, як дичина для мисливців. З рептилій водяться алігатори,  ігуани і інші ящірки, а також декілька видів неотруйних змій. У озерах карстових печер мешкають сліпі  риби і креветки.
 
Мінеральні ресурси: нафта, природний газ, торф, залізна й марганцева  руди, хроміти, мідь, свинець, цинк, нікель ( друге місце у світі за запасами), кобальт, вольфрам, золото, срібло, фосфорити, пірит, магнезит, барит, азбест, кам’яна сіль, каолін, мармур.
 
Історичний розвиток ( Виступ учня за випереджаючим завданням) СЛАЙД 8 (Корінне населення), СЛАЙД 9 (Історичний розвиток), СЛАЙД 10 (Фідель Кастро - борець за незалежність Куби)
      
Народонаселення. Найбільші міста. СЛАЙД 11 (Народонаселення), СЛАЙД 12 (Сантьяго-де-Куба), СЛАЙД 13 (Гавана - столиця Куби), СЛАЙД 14 (Спосіб життя кубинців), СЛАЙД 15 (Кубинська культура), СЛАЙД 16 (Кубинська кухня)
                   
Господарство Куби. Зовнішньоекономічні зв’язки. СЛАЙД 17 (Господарство), СЛАЙД 18 (Туризм), СЛАЙД 19 (Кубинські сувеніри)
 
 
 
Сільське господарство. Обробляється 17% території країни. Ця галузь економіки є досить механізованою. Великі кооперативи функціонують на землі, що знаходиться у державній власності. Основна сільськогосподарська культура — цукрова тростина, друга за значенням культура – тютюн. Є великі плантації цитрусових. Вирощують також какао, каву, ананаси, манго, банани, овочеві культури. Рис – основна продовольча культура. Країна посідає друге місце у світі за виробництвом волокна хенекену (вид агави). Тваринництво, птахівництво, рибальство, лісове господарство (заготівлі кедра й червоного дерева).
 
Промисловість. За видобуванням нікелевих руд країна посідає одне з провідних місць у світі. Видобувають також нафту, природний газ, залізну руду, хроміти, мідь, кобальт, розробляють родовища мармуру. У гірничо-рудній промисловості значні інвестиції має Канада. Працюють підприємства чорної та кольорової металургії, будівельної індустрії (зокрема цементні заводи), хімічної, машинобудівної, нафтопереробної, харчової та легкої галузей промисловості. Куба є провідним продуцентом цукру (170 цукрових за¬водів). На весь світ знані славетні кубинські сигари (їх виробляють 6 фабрик) і кубинський ром.
 
Транспорт. Довжина залізниць – близько 5 тис. км, автошляхів із твердим покриттям – близько 15 тис. км. Є власний, порівняно невеликий, морський торговельний флот. Головні морські порти – Гавана і Сантьяґо-де-Ку-ба. Міжнародний аеропорт – у столиці.
 
Зовнішня торгівля. Основні експортні товари – цукор-сирець, нікель, сигари, тютюн, цитрусові, алкогольні напої. Доходи від продажу цукру забезпечували за часів існування СРСР 75% експортних надходжень. Тоді ж Куба підторговувала на реекспорті радянської нафти та нафтопродуктів.
Імпортують машини, устаткування, транспортні засоби, нафту і нафтопродукти.
 
Головні зовнішньоторговельні партнери – Росія, країни Латинської Америки та Західної Європи.
Міжнародний туризм – найважливіше джерело валютних надходжень: у 2005р. 617 тис. туристів залишили на острові понад 850 млн.$ США.
 
2. Закріплення знань
Виступи членів прес-центру ( учні готували публікації, виконані у програмі Microsoft Publisher, про цікаві місця, звичаї населення, кубинську кухню, тощо)
 
VI. Підсумок уроку. Оцінювання навчальних досягнень учнів.
 
VII. Домашнє завдання 
1) підготувати повідомлення про Кубу за типовим планом;
2) окремим учням підготувати індивідуальні повідомлення про Бразилію за даними темами, решті – цікаву інформацію про Бразилію.
 

 

Рейтинг: 0 Голосов: 0 1261 перегляд

Немає коментарів. Ваш буде першим!