Тема : Складання письмового твору за планом та малюнками на тему „ Друзі птахів”.
Мета : Продовжувати формувати вміння писати твір за малюнками ; удосконалювати орфографічні навички ; розвивати навички усного і писемного мовлення ; заохочувати та спонукати дітей до творчості ; збагачувати словникових запас учнів; виховувати любов до природи, бажання допомагати пернатим друзям.
Обладання : Вірші про зиму, про птахів; малюнки із зображення птахів ; серія малюнків на тему „ Друзі птахів” ; таблиця на впорядкування слів; сигнальні фішки.
Хід уроку:
І. Організаційна частина
- Урок у нас сьогодні не звичайний. До нас завітали гості. Діти, давайте на сьогоднішній урок запросимо такі слова : „уважність”, „старанність”, пам’ять”.
- На яке питання вони відповідають?
-До якої частини мови вони відносяться?
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Відгадування загадки.
Я антонім слова „літо”,
В мене біла тепла свита,
я мороз люблю сама:
Адже звуть мене ... (зима)
- Що таке антонім?
2. Каліграфічна хвилинка.
- Зима принесла нам на каліграфічну хвилинку букву Зз.
З З З з з з З з З з З з зи им ма
- Яку букву пишемо у слові з...ма ? Чому?
Зима, зимонька, зимувати, зимовий.
- Доберіть спільнокореневі слова до слова зима. Зробіть розбір слова за будовою зимонька.
- Що означає слово зима? (Це пора року.)
- Назвіть ознаки зими. ( Сонце низько сходить над горизонтом і не гріє, іде сніг, замерзли річки, дерева листяні стоять голі.)
- Чому у наших краях не чути пташиного співу? (Більшість пташок відлетіли у теплі краї.)
- Чому вони відлетіли? (Тому, що ці пташки взимку не можуть знайти собі їжу.)
3. Гра „Зимуючі птахи”.
- Пригадаємо, які птахи відлетіли, а які залишились зимувати у наших краях. Я буду називати перелітних і зимуючих птахів. Якщо птах зимуючий, то ви піднімете фішку.
- Почали !
Дика качка, горобець, лелека, ворона, соловей, снігур, шпак, синиця, сорока, дятел, зозуля.
- Чому вони залишились у нас? (Вони можуть знайти собі поживу. Але їм важко перезимувати. Багато з них гине не тільки від голоду, а й від холоду.)
5. Виразне читання віршів.
- Хто із птахів залишається у нас зимувати?
1-а Ми синички невеличкі.
Поживитись - трудівнички.
А тепер кругом зима –
Ні комашечки нема.
2-а Ми сороки-білобокі.
Тут скрекочем, там скрекочем,
Всі новини знати хочем.
3-я Ми ворони - чорні скроні.
Біля хат літаєм,
Поживу шукаєм.
4-а Ми маєм грудочки червоні,
І чорні крильця в нас міцні.
На крилах зиму ми приносим,
І звуть нас просто (снігурі).
5-а Я дятел – лісу санітар.
Вірно людям я служу.
Їм дерева стережу.
Дзьоб міцний і гострий маю,
Шкідників ним добуваю.
6-а Я - хоробрий молодець!
Називаюсь - горобець!
І зими я не боюся!
Зимувати зостаюся.
- Яке питання можна поставити до слів синичка, сорока, ворона ...? Чому?
6. Коментування ілюстрацій із зображенням зимового пейзажу.
а) – Яка пора року настала? (Настала люта зима.)
- З чого це видно? (Все вкрите білою ковдрою.)
б) – Як живеться пташкам взимку? (Холодно і голодно живеться пташкам взимку.)
- Але про них не забувають їх вірні друзі. Як ви гадаєте, хто вони? (Люди)
Проаналізуємо другий і третій малюнок.
в) – Що зробили діти?(Діти зробили годівничку.)
г) – Куди вони її повісили? ( Вони повісили її на дерево.)
д) – Що насипали діти в годівничку? ( В годівничку насипали зерна, крихти хліба, насіння соняшника, ...)
е) – Хто прилетів до годівнички? (До годівнички прилетіли синички, горобчики, снігурі. Вони жадібно клювали корм.)
є) – Придумайте до нашого твору заголовок.
ІІІ. Оголошення теми, завдань уроку
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1.Словникова робота
Зима – прийшла, настала, люта, холодна, морозна, сніжна.
Сніг – білий, пухнастий, м'який, легенький, холодний.
Діти, учні, школярі, друзі птахів.
Зерно, крихти хліба, насіння соняшника, плоди горобини, калини.
Клювали, жадібно, з радістю.
2. Робота з планом твору.
1. Яка пора року настала?
2. Як живеться пташкам взимку?
3. Що зробили діти?
4. Куди вони її повісили?
5. Що насипали діти в годівничку?
6. Хто прилетів до годівнички?
3. Усне складання твору за поданим планом ( 2-3 учні повторюють).
4. Письмовий запис твору.
Друзі птахів
Прийшла холодна зима. Голодно пташкам взимку. Сергійко і Надійка зробили годівничку. Вони причепили її на дереві. В годівничку насипали зерна, крихти хліба, насіння соняшника. До годівнички прилетіло багато птахів. Синички, горобчики, снігурі жадібно клювали корм і дякували своїм друзям за допомогу.
5. Перевірка написаного.
Окркмі учні зачитують роботи.
V. Підсумок уроку.
- Яких зимуючих птахів ви знаєте?
- Яку користь приносять птахи?(Поїдають мошкару, гусінь, слимаків, хробаків, жуків.)
- Що ми пообіцяємо птахам?
1. Впорядкуй слова в рядках.
Ніколи, шкоди, не зробимо,
Ми, краю, пташці, у, ріднім,
Нехай, природу, звеселяють –
Співають, нас, для, гаю, у.
( Ніколи не зробимо шкоди
Ми пташці у ріднім краю.
Нехай звеселяють природу –
Співають для нас у гаю.)
2. Зачитування пам’ятки.
До пташок ставитись потрібно обережно, адже птахи - наші друзі.
Під час гніздування та висиджування птахами яєць, не кричи, не галасуй у лісі.
Якщо знайшов гніздо птахів, зразу ж тихесенько відійди від нього.
Не вбивай пташок, не руйнуй їх гнізда, не бери додому пташенят.
Кожен день взимку насипай корм пташкам у годівничку.