Тема. Звуки[і],[и]; букви і, и. Тверді та м’які приголосні. Знак оклику в кінці речення.
Мета. Вивчити букви и, і, читати слова з ними. Вчити порівнювати склади си - сі. Розкрити учням поняття "звук", "слово", "речення".
Хід уроку
I. Повторення вивченого.
1. Повторення вірша.
2. Скласти звукову схему до слів: сон, сова, лис.
3. Згадаємо чистомовку:
Са - са - са - прилетіла оса.
Су - су - су - не чіпайте осу.
II. Робота над новим матеріалом.
1. На набірному полотні викладемо слово осу.
- Складемо речення: Прилетіли оси.
- Який звук ви почули в кінці слова оси? - [и],
- Яку букву побачили? "и"
- Накреслимо схему до цього речення.
- Діти закричали: Оси! Оси!
- В кінці цього речення стоїть знак: вертикальна рисочка і під
низом крапка. Він називається знак оклику. Він ставиться
тоді, коли людина висловлює свої почуття, емоції.
2. Виліпимо букву "и" з пластиліну.
3. Вивчимо віршик про букву и:
и - великої немає
и - слова не починає:
виплив кит на середину,
хвилям кит підставив спину.
4. Складемо чистомовку:
Си - си - си - тут немає оси.
5. Відгадайте загадку.
Що за літера така –
Гарно мовить, голос має,
Але слів не починає?
6. Продовжимо чистомовку:
Сі - сі - сі - сон наснився осі.
- Поділимо слово осі на склади: о - сі.
- Який звук ви почули? [і].
- Порівняємо два склади: СИ — СІ
- В першому складі – и, в другому – і.
- В цих складах ми чуємо різні звуки: [с], [с’]; в першому складі [с] - тверда, а в другому [с’] - м’яка. Намалюємо схему до цих слів: оси [о - о] осі [о = о]. Твердий приголосний позначаємо однією рисочкою, а м’який - двома.
7. Виліпимо з пластиліну І і.
8. Фізкультхвилинка.
Щось не хочеться сидіти, На сусіда подивись.
Треба трохи відпочити. Руки вгору, руки в боки
Руки вгору, руки вниз, І зроби чотири кроки.
9. Друкування букв и, і, слів: оси, осі.
10.Гра "Впізнай букву" (з буквами з наждачного паперу) і слово.
Коло дошки дві учениці. Складемо словосполучення. Маринка і Оленка. Вчитель показує, а діти складають: ручка і олівець, книжка і зошит, лисичка і журавель.
III.Слухання казки "Лисиця і Журавель".
1. - Послухайте казочку. Вчитель читає казку.
2. Робота за малюнками до казки.
- Що зображено на першому малюнку? (Як Журавель прийшов у гості до Лисиці)
- Що ви бачите на другому малюнку? (Як Лисиця прийшла в гості до Журавля)
- Розкажи, що відображено на третьому малюнку? (Лисиця пішла в одну сторону, а Журавель - в другу).
- А чому вони не подружилися?
(Бо вони різні: Лисиця - тварина, а Журавель - птах. У них навіть посуд різний. У Лисиці - тарілки, бо вона їсть кашу язиком, а у Журавля - глечики з вузькою шийкою. Він їсть дзьобом. Лисиця - хитра, а Журавель кмітливий. Тому подружитися вони не змогли.
І людям треба друзів вибирати так, щоб інтереси їх співпадали.
IV. Підсумок.
Ми вивчили букви и, і. Знаємо, що и великої немає. Приголосні бувають тверді і м’які. Знак оклику може стояти в кінці речення, коли ми висловлюємо свої почуття.