Початкова школа

Навчання грамоти. Звук [у], буква. Звук, слово, речення. 1 клас

18 грудня 2010 - Люмила Корнійчук

Тема. Звук [у], буква. Звук, слово, речення.
Мета. Засвоїти букву у. Розширити уявлення про слово, озна­йомити зі звуковою схемою слів, навчити складати речен­ня, показати, що мова складається з речень.
Обладнання:   демонстраційна каса букв, розрізна азбука у кожного учня, серія сюжетних картин.

 
Хід уроку
 
I. Робота над раніше вивченим матеріалом.
 
-         Скласти з розрізної азбуки слово оса.
-         Назвати голосні (о, а), скільки складів?
-         А [с] - ? - Звук [с] приголосний.
-         Повторимо: о, а - голосні; [с] -приголосний.
-         Яка перша буква в слові? Друга - ? третя - ?
 
II. Робота над новим матеріалом.
 
Закрийте очі, діти, (вчитель міняє а на у).
А тепер відкрийте. Яку зміну ви побачили в слові? Хто може прочитати слово? ( О – су).
-         Який звук ви почули в кінці слова?
-         Яку букву ви побачили?
-         Звук [у] голосний чи приголосний?
 
2. Виліпимо букви У у із пластиліну.
 
- Буква У складається з двох елементів: одна пряма паличка заокруглена внизу, а друга більша.
 
3. Надрукуємо букви У у в зошиті.
 
А тепер надрукуємо слова: оса, осу, ау, уа.
-         Які букви розрізняють ці слова? Накреслимо звукову схему до цих слів.
(кружечок означає голосний звук; рисочка - приголосний звук. Схема буде така: о-о, о-о, оо, оо)
 
4. Фізкультхвилинка.
 
Хоровод: Маринка йшла, йшла, йшла, на урок прийшла. Сіла за парту, читала, писала, додому прийшла. В школі діти вчаться, уважно слухають вчительку, малюють, співають, жи­вуть весело.
 
5. Відгадайте загадку.
 
Ось до класу всіх скликає
Голосистий цей дзвінок.
 І ми радо поспішаєм
Не в садок, а на ...   (урок)
 
- Давайте ще раз скажемо слово урок.
-         Який звук ви почули на початку слова?
-         Він голосний чи приголосний?
-         Розділимо слово на склади: у - рок.
-         Назвіть перший склад; другий склад.
-         Який з них наголошений?
 
6. Вивчимо віршик:
 
Уранці йдуть учитись учні.
Учителька у школі жде.
Улянці нашій аж незручно:
Чому ж вона туди не йде?
 
7. "Пограймо в слова"
 
– урок, учителька, учні, ура, урожай, уха, вухо, вулиця, вуж
 
8. Запам’ятаємо чистомовку:
 
Са - са - са - прилетіла оса.
Су - су - су - не чіпайте осу.
 
9. Слухання. Вчитель читає казку "Колобок".
 
Складання речень за серією ілюстрацій до казки "Колобок".
I  картинка. Бабуся спекла Колобок.
II картинка. Колобок зустрів зайця.
-         Скільки слів ви сказали?
-         Накреслимо схему до цього речення.
III картинка. Колобок зустрів вовка.
Чи підходить ця схема до цього речення?
IV картинка. Колобок зустрівся з ведмедем.
– А це речення підходить до цієї схеми?
-         Ні!
-         Накреслимо схему до цього речення
V картинка. Лисичка зустріла Колобка.
Накресліть схему до цього речення. Скільки слів в цьому ре­ченні?
 
III.Підсумок.
 
 Дізналися, що мова складається зі слів, які об’єд­нуються в речення. Слухали казочку "Колобок", складали схе­ми слів, речень. Вивчили букву "У".
 
Файли до статті:

article168_1.doc | 41,5 Kб | Завантажено: 770 разів
Рейтинг: 0 Голосов: 0 10409 переглядів

Немає коментарів. Ваш буде першим!