Початкова школа

Навчання грамоти. Звук [н] і буква «ен». 1 клас.

24 грудня 2010 - Люмила Корнійчук

Тема: Звук [н] і буква «ен».

Мета: Ознайомити з буквою «ен», аналізувати слова. Вчи­ти працювати з картками, виділяти з потоку букв слова. За­кріпити вміння креслити схеми речень.
Хід уроку
I. Повторення вивченого.
 
На набірному полотні викладіть букви, що позначають го­лосні звуки: а, о, у, и, і, потім приголосні: с, р, к, м. Слово оси.
-         А чи знаєте ви, де живуть оси?
-         З-під каменя вилітають оси. Піднімеш камінь - а під ним          
осине гніздо. Збудовано воно з паперу. Для людей папір машина робить, а оса - самотужки. Нагризе дрібних трісочок, змочить їх клейкою слиною й ліпить комірки гнізда. У них живуть личинки ос. Дорослі оси за ними доглядають. А ще можуть робити собі гнізда в дуплах старих дерев. (З журналу)
 
II. Робота над новим матеріалом.
 
1.    - Заберемо в слові оси букву "о". Який склад залишився? - си.
-         Розглянемо малюнок: що тут намальовано?
-         Ножиці. Сказали слово по складах.
-         Но-жи-ці.
-         Який звук ви почули на початку слова? - [н]
-         Звук [н] позначається буквою "ен".
-         Підставимо "ен" до складу си. Яке слово утворилося? - син
-         Складемо з розрізної азбуки речення: У мами син.
-         Накреслимо до нього схему. (Учень біля дошки)
-         Замінимо и на о. Прочитаємо слово сон.
-         Складемо речення з цим словом. Мені наснився сон.
-         Накреслимо схему до цього речення (з поясненням).
 
2.   Інсценізація.
Стук у двері. Заходить буква "ен".
- Діти, яка я буква?
- "ен".
- Я хочу, щоб ви мене надрукували. Я така рівненька, пряме­нька. Відкрийте зошити і надрукуйте. (Буква "ен" друкує на дошці сама себе, а діти в зошитах за зразком).
-         Я є велика і маленька. В слові син я маленька, а в слові Ніна - я велика. А чому?
-         Бо імена пишемо з великої букви.
 
3.     Фізкультхвилинка.

Раз, два - дерева,
Три, чотири - вийшли звірі,
П’ять, шість - пада лист,
Сім, вісім - звірі в лісі
Дев’ять; десять - це по п’ять
Будем знову працювать.
 
4.   Буква "ен":
-         Який звук я позначаю? Голосний чи приголосний?
-         Приголосний?
Викладаються склади: на, но, ну, ні, ни.
-        А в якому складі я тверда? М’яка?
 
5.   Загадка.
 
Хто однаково всіх любить,
Всіх однаково голубить?
Кожен скоса тільки гляне
А обняти не дістане.       (Сонце)
-        А що ви знаєте про сонце? (Розповіді дітей)
 
6.   Мовна задача. На дошці текст.
Мама мила миски. У Ніни нитки. У лисиці нора. У Наталки намисто. У Назара ножииі.
Учень виходить до дошки і підкреслює слова, в яких є буква "ен".
-        Хто може прочитати ці слова?
 
III. Слухати і розуміння казочки "Пан Коцький".
 
1. Назвати героїв казки.
2.           Хто вам сподобався, а хто – ні?
3.           Чи могли б насправді злякатися кота вовк, ведмідь, кабан і заєць?
4.           А чому так вийшло в казці?
-        Якби звірі познайомилися з котом раніше, то його вони не побоялися і не втікали.
 
IV. Підсумок.
 
-         Яку букву і які слова ми вивчили?
-         Буква "ен" позначає (хором) приголосний звук.
-         Хто до нас сьогодні завітав у гості?
 

 

Файли до статті:

article176_1.doc | 45 Kб | Завантажено: 802 разів
Рейтинг: 0 Голосов: 0 7857 переглядів

Немає коментарів. Ваш буде першим!