Поэтическая душа математиков и математическая точность поэтов (двуязычное мероприятие)
«Наука – вдох, стихи же – выдох мой…» Р.Гамзатов
Літературно-математичний захід
Для учнів 9 – 11 класів
Мета: прищеплювати інтерес до предметів математики та літератури; активізувати і стимулювати розумову і пізнавальну діяльність учнів; розвивати вміння й навички розмірковувати, розширювати кругозір; виховувати в учнів свідоме ставлення до одержання знань. (сл.2)
Учитель:
• О математика!
• В веках овеяна ты славой,
• Светило всех земных светил.
• Тебя царицей величавой
• Недаром Гаусс окрестил.
• Строга, логична, величава,
• Стройна в полёте ,как стрела.
• Твоя немеркнущая слава
• В веках бессмертье обрела.
• Мы славим разум человека,
• Дела его волшебных рук.
• Надежду нынешнего века,
• Царицу всех земных наук!(сл2)
Ведучий 1. Математику і письменство інколи розводять на протилежні полюси людського знання. Проте між літературою і точними науками мости ніколи не були розведеними, бо не можна відділити людський інтелект від емоцій. І холодні формули не ізольовані від гарячого випромінювання людських почуттів. «Все більше мистецтво стає науковим, а наука художньою; розлучившись біля підніжжя, вони зустрінуться коли-небудь на вершині», - сказав Г.Флобер.(сл. 3)
Осягнення змісту життя потребує його логічного впорядкування, але при цьому наукова розсудливість не повинна заступати творчої уяви. Винайдена ж істина має бути природно достовірною і натхненною. Бо розум і душа, інтелект і натхнення, математика і поезія – це два крила нашої долі, які несуть нас до щастя.
Учитель: В представлении многих, учёные – полуабстрактные существа, «сухари», погружённые в свою науку и ничем другим не интересующиеся. Однако большое математическое дарование нередко сочетается с проявлением творческого интереса к поэзии. История «великих жизней» даёт тому немало подтверждений. Исследовав лишь немногие из них, становится ясно, что знаменитые математики писали стихи, а великим поэтам была не чужда математика (сл4)
Ведучий 2. Попереджаючи розповідь про надзвичайні пристрасті вступом геометричного характеру в оповіданні «Квадратура кола», О’Генрі зазначав «Природа рухається за колом. Мистецтво - за прямою лінією. Все натуральне – закруглене, все штучне – або бездоганно пряме, або деформоване перетином ліній, загнане в кут. Людина,що заблукала в заметіль, підсвідомо описує коло в пошуках дороги, а ноги мешканця міста, які звикли до прямокутних перехресть, відводять його за прямою лінією все далі від самого себе».(сл5)
І далі: «Коли ми починаємо рухатися
за прямою й огинати гострі кути, наша натура, -
пише майстер новелістики О’Генрі, -
надзвичайно змінюється». Адже пряма
лінія засвідчує відхилення від
Природи, яка знайшла для себе довершені
форми у колі – в округлості місяця,
куполах храмів, паляниці хліба, очах дитини.
Ведучий 1. Маленький принц, герой однойменної казки Екзюпері, з невинністю дитини і мудрістю філософа стверджував: «Якщо весь час іти лише прямо – далеко не зайдеш». І, мабуть, це так. Адже немає в житті прямих шляхів до істини, і до зірок можна сягнути лише через терни.Тож, не зраджуючи в собі справжнього, вирушимо в коло мандрів шляхами літератури і математики, які обидві потребують натхнення для пошуку в безмірному Всесвіті.
Я думаю, что жизнь сложней
Того, что думаем о ней.
Не говоря банальных слов,
Постигнем смысл ее основ.
А если видите не так,
Не говорите, что чудак,
Поэт, скитавшийся бог весть.
Все, что он видел, тоже есть.
Что, если с кубом жизнь сравнить?
Ведь взглядом может охватить
Все грани сразу только Бог,
А человек не больше трех.
Для тех, кто любит диалог,
Всегда есть повод и предлог,
И крутят куб умы до дыр –
На том и вертится наш мир.
Но только помните о том,
Что полной правды нет в любом
Из наших взглядов на предмет.
Среди живущих – Бога нет.
(Иван Шепета)
Ведучий1.«Одного разу поет, замкнувшись в кабінеті, до пізньої ночі бився над розв’язуванням математичної задачі. Але марно. Розв’язок же побачив тільки уві сні, як підказку вченого, якого вранці навіть намалював», - згадує О. Лопухін. Цей малюнок й дотепер зберігається у Пушкінському будинку – музеї, а наснився йому тоді Джон Непер
Увага! Запитання: назвати прізвище видатного російського поета, який захоплювався розв’язуванням складних математичних задач. ( М. Ю. Лермонтов )(сл. 6-8)
Ведучий 2. Так, М. Ю. Лермонтов, мандруючи стежками Парнасу, вже знав, що не всяка функція має границю, і, знайшов в житті конкретний приклад, подарував нам поетичний здогад про існування невимірних величин:
Как я хотел тебя уверить,
Что не люблю ее, хотел
Неизмеримое измерить,
Любви безбрежной дать предел.
Ведучий1. Цифри, якими ми користуємося називаються арабськими. Увага! Запитання: хто вперше висловив гіпотезу про походження арабських цифр. (О. С. Пушкін) (сл.. 9-14)
Ведучий 1. Факти життя свідчать, що математика і поезія – давні союзниці. Ще пушкінський геній визнавав: «Натхнення потрібне в поезії, як і в геометрії». А згодом стверджував: «Натхнення в геометрії необхідне, як і в поезії». Помінявши місцями науку і творчість, поет підкреслив їх рівноправність перед натхненням. Правоту цього твердження виявляють поетичні рядки видатних математиків і математичні передбачення ліриків.(сл. 15)
Вам поклоняюсь, вас прославляю, числа!
Свободные, бесплотные, как тени,
Вы радугой связующей повисли
К раздумиям с вершины вдохновенья!
Ці рядки належать перу поета Валерія Яковича Брюсова,який за власним зізнанням, «ужасно любил все, что касается математики»…
Ведучий 2. З однією з найвідоміших жінок-математиків в дитинстві стався дивний випадок. Коли в будинку її батька робили ремонт, на дитячу кімнату не вистачило шпалер. Отож, кімната простояла кілька років, обклеєна звичайним папером. Але завдяки щасливому збігу обставин на ньому були надруковані записи лекцій з вищої математики Михайла Васильовича Остроградського, одного з найвидатніших російських учених ХІХ століття з Петербурзької Академії наук.
Аркуші, списані дивними, незрозумілими формулами, привернули увагу маленької дівчинки. Вона годинами просиджувала біля цих стін, намагаючись збагнути порядок,
у якому йшли аркуші, й прочитати написаний на них текст. Саме тому вигляд багатьох формул залишився в її пам’яті. Дівчинка також запам’ятала слова, що їх супроводжували, хоч і не могла тоді зрозуміти змісту. Та коли через декілька років п’ятнадцятирічна дівчина брала перші уроки вищої математики, її викладач був страшенно здивований: дівчина неймовірно швидко засвоїла дуже складні поняття.
Увага! Запитання: про кого йде мова в цій історії? (С. В. Ковалевська ) (сл. 16-17)
Ведучий 1. Згодом Софія Василівна Ковалевська стала членом-кореспондентом Петербурзької Академії наук, написала низку чудових наукових праць, одну з яких було відзначено премією Паризької Академії наук. Навіть зараз студенти-математики вивчають теорему Ковалевської й знайомляться з її дослідженнями про обертання дзиґи. Видатний англійський математик Джеймс Джозеф Сільвестр згадує Софію Ковалевську в вигляді небесної музи, порівнюючи її з земною співачкою, виступаючою в Оксфорді, та присвячує їй рядки свого сонета:
Ты, чья звезда над озером сияет,
И та, что брег Изиды украшает,
Из звуков вам сплету венок сонетов.
Она мелодией всех нас пленяет,
Природу покоряя и поэтов…
Ведучий 2. А чи знаєте ви, що Софія Ковалевська писала надзвичайно ліричні вірші й осягала Всесвіт не тільки величиною математичного генія, а й душею лірика, поглядом романтика, запрошуючи нас до співпереживання найзворушливіших моментів її життя, миттєвостей проникливої щирості, відкритості і довіри?
Пришлось ли раз вам безучастно,
Бесцельно средь толпы гулять
И вдруг какой-то песни страстной
Случайно звуки услыхать?
На вас нежданною волною
Пахнула память прошлых лет,
И что-то милое, родное
В душе откликнулось в ответ.
Казалось вам, что эти звуки
Вы в детстве слышали не раз.
Так много счастья, неги, муки
В них вспоминалося для вас.
Спешили вы привычным слухом
Напев знакомый уловить,
За каждым словом уследить.
Внезапно песня замолчала,
И голос замер без следа,
И без конца и без начала
Осталась песня навсегда.
Ведучий 2. Багато видатних вчених-математиків були глибокими шанувальниками художнього слова, а дехто з них навіть досяг успіхів у галузі художньої літератури. Всьому світові відомі поетичні чотиривірші – рубаї відомого перського математика Омара Хайяма. Він був ученим, що бачив світ, як поет, і поетом, який мислив, як учений. Тож у 86-томному «Енциклопедичному словнику» Брокгауза (1890-1907) він представлений двома великими самостійними статтями. (сл. 18-20)
Діалог через віки від Расула Гамзатова
Омар Хайям, зачем ронял свой стих
Ты на поля научных книг своих?
Наука – вдох, стихи же – выдох мой.
Наука – пояс вкруг красы земной.
Поэзия – на поясе кинжал,
Который никому не угрожал…
Я алгебру, как с пищею поднос,
От сердца человечеству поднес.
Стихи ж на нем – как чаши по краям
С густым вином,- ответствовал Хайям.-
Наука – поле, что пашу я, знай…
Стихи же – пашни той, зеленый край,
Где я порой мечтаю и пою,
Где обнимаю милую мою.
Наука – мысль моя и бытие,
Наука – все наследие мое.
Стихи же - обещание мое,
Надгробье, обещание мое…
Они – как факел у меня в руке,
Как родинка у милой на щеке. Увага! Задача від Омара Хайяма: коли квадрат дорівнює половині кореня? (х2 = QUOTE 1/2√х);(0). (сл.. 21)
Ведучий 1. Сучасний український математик, автор багатьох підручників з математики, за якими вчилися і вчаться мільйони українських школярів. З допомогою його підручників вивчали математику і ви, шановні гравці. Полюбляє віршувати, і багато математичних понять описав у своїх віршах (число нуль, трикутник і трапецію, аргумент і функцію). Декілька з них присвятив своїм колегам – видатним математикам різних часів.(сл.22)
Увага! Запитання: назвати прізвище автора підручників, за якими ви вивчали математику? ( Г. П. Бевз )
Учитель:. Увага! Запитання: кому з видатних математиків присвячує поетичні рядки Григорій Петрович Бевз? (М. В. Остроградському )(сл. 23 )
Талантами багата Україна!
Хай навіть відбиваючись від орд,
долаючи неволю і руїни,
все ж геніїв народжує народ.
Найперший з них - ….,
великий, сильний тілом і умом,
найліпший вчений у Краю Козацькім,
знавець аналізу, балістик, аксіом.
Нью-йоркський академік і туринський,
паризький, римський – між усіх широт
відомий математик український,
славетний український патріот.
Ген-ген аж де від батьківської хати
полтавець за морями побував,
чужому научався плідно і багато,
та мови й земляків не забував.
Він пригортав, мов сина,Кобзаря Тараса,
з ним – українства молодий розвій;
науку вивів на найвищу трасу
і множив славу нації своїй.
Давно, давно нема його між нами,
та пам’ятає генія весь білий світ.
А теореми й методи його і досі знані
і знатимуть їх люди сотні й сотні літ!
Виступи учнів російського класу про Ломоносова, Лобачевського, Рене Декарта. (сл. 24-28)
Ведучий 1. Поет К. Бальмонт як математичну та моральну гіпотезу розглядає можливість вибору людиною форми буття:
Можна жить с закрытыми глазами,
Не желая в мире ничего,
И навек проститься с небесами,
И понять, что все кругом мертво.
Можна жить, безмолвно холодея,
Не считая гаснущих минут,
Как живет осенний лист, редея,
Как мечты поблекшие живут…
Ведучий 2. А можна, поринаючи у суперечність буття,пройматися його шаленним темпом, битися, рватися, мислити, мріяти і відчувати, як пульсує життя у довершеній логіці математичних законів і в невимірності виру людських почуттів.
Дві сфери зійшлися – небесна й земна, (сл. 29)
Між них я – людина – стою,
Неначе гінка корабельна сосна,
Із келиха простору п’ю.
Дві сфери – минувшина і майбуття,
Вузенький проміжок між них,
Я мав би затиснути в нього життя
З мільйонами щасть моїх, лих.
Я мусив би так, як програма велить,
Природою дана: пройти
По тому проміжку, нащадків лишить
І зникнути в темні світи.
Мій поступ нуртує в лещатах сфер,
Я – мисль, я – творіння, я – рух.
Об’єднує розум «колись» і «тепер»,
В майбуть проривається дух.
Я маю лишити свій вік по собі,
Епоху, іменну добу,
І тим,що надбав у тяжкій боротьбі,
Полегшить прийдешніх судьбу…
(Платон Воронько)
Ведучий 1. І не можна, і не треба ставити крапку в нескінченній суперечці математиків і ліриків. Не протистояння, а поєднання мистецтва і науки дарує нам довершені витвори наукового і художнього генію, вносить гармонію і красу у світ, довірений мудрим і добрим рукам людини.
Немає коментарів. Ваш буде першим!